Obiekt
Brak wyników
Data przyjazdu
Data wyjazdu
Kod promocyjny
Oferta dla MON

Gubałówka

Aktualności
Gubałówka
29.09.2021

„Czas przejścia: ok. 30 min

Dystans: 2,5 km (grzbietem Gubałówki)

Całość wycieczki z wjazdem wagonikiem i zjazdem kolejką krzesełkową Butorowy Wierch: ok. 1 godz. 30 min

Wycieczkę zaczynamy przy ul. Kościeliskiej, u wylotu ul. Krupówki. Kierujemy się na północ, w stronę dolnej stacji kolejki na Gubałówkę (z Krupówek przechodzimy przez jezdnię podziemnym przejściem).

Nasza trasa wiedzie przez regionalny targ pod Gubałówką. To okazja do spróbowania oscypka, bundzu, redykołek oraz innych regionalnych produktów, a także obejrzenia rękodzieła ludowego. Targ kończy się placem, na którym mieści się dolna stacja kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę. Na grzbiet możemy wyjechać wagonikiem (3,5 min) lub pójść piechotą szlakiem turystycznym, który bierze swój początek przy ul. Gładkie, a następnie prowadzi wzdłuż torów kolejki (ok. 1 godz.).

Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę wybudowana została w 1938 roku. Obecnie należy do zespołu Polskich Kolei Linowych, podobnie jak m.in. Kasprowy Wierch. Długość trasy wynosi 1301 metrów, przewyższenie 300 metrów. Obok górnej stacji znajduje się również zjeżdżalnia grawitacyjna o długości przejazdu 700 metrów.

Gubałówka (1123 m.n.p.m) to masyw w Paśmie Gubałowskim ograniczający od północy Rów Zakopiański (stanowiący część Rowu Podtatrzańskiego), w którym mieści się Zakopane. Od północy opada łagodnie ku wioskom takim jak Ząb, Suche, Nowe Bystre, Dzianisz. Z grzbietu na południe roztacza się wspaniały widok na Zakopane oraz część łańcucha Tatr, m.in. Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Koszystą i fragment Tatr Bielskich. Dawniej południowe zbocze Gubałówki było mekką narciarzy. Obecnie fragmenty udostępnione są jako trasy narciarskie.

Proponujemy spacer grzbietem Gubałówki na zachód w stronę Butorowego Wierchu. Trasa zajmie nam około 40 minut. Przy ładnej pogodzie w trakcie przechadzki otworzy nam się widok nie tylko na Tatry, ale również na północ i północny zachód. Dostrzeżemy tam Babią Górę, pasmo Policy oraz fragment masywu Gorców. Znaczna część spaceru minie nam wśród regionalnych stoisk i restauracji. Około 900 metrów od górnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę, po lewej stronie zobaczymy górną stację całorocznej kolei krzesełkowej Polana Szymoszkowa. Zimą korzystają z niej narciarze – jest to jeden z najbardziej popularnych kompleksów narciarskich w Zakopanem. Długość trasy: 1291 metrów, przewyższenie: 261 m. Przy dolnej stacji kompleksu Polana Szymoszkowa znajduje się kąpielisko geotermalne. Woda, która je wypełnia, pochodzi z odwiertu geotermalnego „Szymoszkowa GT1” i ma temperaturę około 30°C. Obiekt czynny jest tylko w lecie.

Idąc dalej grzbietem Gubałówki, dotrzemy do górnej stacji kolejki krzesełkowej Butorowy Wierch (ostatni odcinek wiedzie leśną drogą).

Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.) to wzniesienie w Paśmie Gubałowskim pomiędzy Gubałówką a Palenicą Kościeliską. Możemy skorzystać z możliwości zjazdu dwuosobowym „krzesełkiem”. Długość trasy wynosi 1619 metrów, przewyższenie: ok. 320 m, czas jazdy kolejką 18 min.

Dolna stacja kolei krzesełkowej mieści się już na terenie Kościeliska – konieczny dłuższy spacer z powrotem do Zakopanego (do miejsca startu – ok. 30 minut).”

 

Źródła: https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/turystyka/spacerem-po-zakopanem/gubalowka

https://portaltatrzanski.pl/porady/informacje-praktyczne/kolej-linowo-terenowa-na-gubalowce,2600

Wyślij zapytanie
Obiekty, które wybrałeś Brak
{{ showError(errors.items, 'conference_resorts', '') }}
{{ showError(errors.items, 'advertisement', '') }}
{{ showError(errors.items, 'newsletter', '') }}
Zarezerwuj pobyt w AMW Rewita
Najniższa cena na Oficjalnej Stronie
Data przyjazdu
Data wyjazdu
Obiekt
Brak wyników
Liczba osób
Liczba dzieci
Kod Promocyjny