POLSKIE HIMALAJE 2018

POLSKIE HIMALAJE 2018

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród wielu uroczystości i wydarzeń, jakie będą w tym czasie organizowane znalazł się wyjątkowy projekt – Polskie Himalaje 2018, składający się Supermaratonu Pamięci Polskich Himalaistów w stolicy Nepalu Katmandu oraz trekkingu do bazy pod Everestem. Jak podkreślili pierwsi zdobywcy najwyższego szczytu Ziemi zimą Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki (17 lutego 1980), w biegu oraz marszu może wziąć udział każdy, kto jest zdrowy i sprawny.

Organizacją wydarzenia zajął się Klub Sportowy Ski Test Kraków, a szefem projektu, do którego zgłosiło się prawie 2000 osób, został Leszek Cichy. Ze względów logistycznych liczba uczestników musiała być ograniczona do 350. Spośród nich 220 osób przyjedzie do Ośrodka Rewita w Kościelisku (28.04 – 1.05) na spotkanie informacyjno-szkoleniowe, na którym będą omówione najważniejsze i najbardziej istotne sprawy związane z uczestnictwem w tym przedsięwzięciu.

W Ośrodku Rewita zostaną zaprezentowane trzy filmy o tematyce górskiej – w sobotę wybitnego himalaisty i filmowca Dariusza Załuskiego (był w składzie niedawnej wyprawy na K2) „Dwoje na K2” i „Wyprawa zimowa na K2 1987-88”, w niedzielę „W pogoni za oddechem” w reżyserii Adriana Dmocha z Robertem Celińskim w roli głównej, a w poniedziałek 30 kwietnia „Najlepszy” (2017) – nagrodzony na ostatnim festiwalu filmów fabularnych w Gdyni w sześciu kategoriach. Inspirowany historią życia Jerzego Górskiego, byłego narkomana, który po wygranej ciężkiej walce z nałogiem został sportowcem, zdobył m.in. tytuł mistrza świata w triathlonowych zawodach Double Ironman w Stanach Zjednoczonych. Po filmie – spotkanie z głównym bohaterem, Jerzym Górskim.

Więcej informacji na stronie: www.polskiehimalaje.pl