Obiekt
Brak wyników
Data przyjazdu
Data wyjazdu
Kod promocyjny
Oferta dla MON

Wąwóz Szaniawskiego

Aktualności
Wąwóz Szaniawskiego
28.09.2021

Malowniczo ukształtowany rezerwat leśny o powierzchni 11,50 ha, utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 16 października 1979 r. Na zboczu wąwozu zwraca uwagę naturalny drzewostan, a zwłaszcza pomniki przyrody: okazałe dęby szypułkowe i sosny zwyczajne. Na terenie parku przy pozostałościach po dworze Szaniawskich wyróżnia się trzypienny klon oraz kasztanowiec.

Nazwa rezerwatu związana jest z osobą sławnego pisarza i dramaturga Jerzego Szaniawskiego, który urodził się w tym miejscu i spędził tu wiele lat swego życia. Jego rodzinny dom – dwór stojący nad brzegiem Narwi, a później Jeziora Zegrzyńskiego spłonął w siedem lat po śmierci pisarza, zniszczone zostały wtedy pamiątki po nim: rękopisy (w tym niepublikowane dramaty), bogata biblioteka, rzeczy osobiste. Dziś czytelne są tylko fundamenty budynku z szerokimi schodami.

Źródło: Jacek Szczepański „Powiat legionowski. Przewodnik subiektywny” Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki 2011

Źródło: https://www.tripadvisor.com/LocationPhotoDirectLink-g1956053-d12926610-i296870148-Nature_Reserve_Szaniawski_Gorge-Serock_Mazovia_Province_Central_Poland.html

Lokalizacja : 52°28’50″N 21°03’28″E

Wyślij zapytanie
Obiekty, które wybrałeś Brak
{{ showError(errors.items, 'conference_resorts', '') }}
{{ showError(errors.items, 'advertisement', '') }}
{{ showError(errors.items, 'newsletter', '') }}
Zarezerwuj pobyt w AMW Rewita
Najniższa cena na Oficjalnej Stronie
Data przyjazdu
Data wyjazdu
Obiekt
Brak wyników
Liczba osób
Liczba dzieci
Kod Promocyjny