Oferta dla MON

Historia - Jurata Perła Bałtyku

Aktualności
Historia – Jurata Perła Bałtyku
18.07.2022

W 1928 roku powstała spółka Akcyjna Jurata, jej głównym zadaniem było utworzenie dużego uzdrowiska nad Bałtykiem, miało być ono konkurencją dla Niemieckiego Sopotu. Powstało ono na 150 hektarach ziemi wydzierżawionej od Skarbu Państwa. Przedsięwzięcie było prywatne lecz kontrolowane przez Państwo ze względu na strategiczną lokalizację.

W ciągu trzech lat na terenie sosnowego lasu i plaż powstały drewniane wille które już w 1931 roku były gotowe na przyjęcie gości.

„Jurata” swoją nazwę wzięła od litewskiej bogini Bałtyku Jūratė, bohaterki legendy spisanej po raz pierwszy przez żmudzkiego poetę Ludwika Adama Jucewicza. Legenda głosi iż jej ojciec nie godzący się na miłość do rybaka zniszczył jej pałac z bursztynu. Według legendy stąd wzięły się bursztyny, które Bałtyk każdego dnia wyrzuca na brzeg.

Jako pierwsze w kurorcie powstały Hotel Lido przy głównej ulicy oraz Cafe Casino nad samym morzem.

W latach 30. Jurata uważana była za jeden z bardziej luksusowych kurortów. Pensjonaty powstawały tu jeden za drugim, a wiele z nich działa do dziś. Miejsce to upodobało sobie wiele polskich aktorów, artystów i polityków min. Eugeniusz Bodo, generał Sikorski, Ignacy Mościcki, Wojciech Kossak, czy Magdalena Samozwaniec.

We wrześniu 1939 przedwojenna historia Juraty zakończyła się, lecz kurort został ocalony, ponieważ tak spodobał się Niemcom, ze sami zaczęli tam przyjeżdżać. Po klęsce Polski w kampanii wrześniowej okupanci włączyli Półwysep Helski w skład Rzeszy, w 1945 r Polska odzyskała Juratę oraz Sopot.

Źródło tekstu: Historia Juraty

Wyślij zapytanie
Obiekty, które wybrałeś Brak
{{ showError(errors.items, 'conference_resorts', '') }}
{{ showError(errors.items, 'advertisement', '') }}
{{ showError(errors.items, 'newsletter', '') }}
Zarezerwuj pobyt w AMW Rewita
Najniższa cena na Oficjalnej Stronie
Data przyjazdu
Data wyjazdu
Obiekt
Brak wyników
Liczba osób
Liczba dzieci
Kod Promocyjny