Obiekt
Brak wyników
Data przyjazdu
Data wyjazdu
Kod promocyjny
Oferta dla MON

Historia - Jurata Perła Bałtyku

Aktualności
Historia – Jurata Perła Bałtyku
18.07.2022

Jurata – Perła Bałtyku: Przeszłość i Współczesność Kurortu Nadmorskiego

 

Początki i Powstanie Kurortu

W 1928 roku, w okresie dynamicznego rozwoju kurortów nadbałtyckich, powstała spółka Akcyjna Jurata. Jej celem było stworzenie nowoczesnego uzdrowiska nad Bałtykiem, które mogłoby stanowić konkurencję dla znanych kurortów niemieckich, takich jak Sopot. Ta fascynująca inicjatywa zrodziła się na 150 hektarach ziemi wydzierżawionej od Skarbu Państwa. Choć przedsięwzięcie było prywatne, to jednak państwo miało w nim kontrolę, ze względu na strategiczną lokalizację i znaczenie dla rozwoju turystyki nadbałtyckiej.

 

Legenda Juraty – Od Bogini Bałtyku do Kurortu

Nazwa „Jurata” nie została wybrana przypadkowo – wzięła się od litewskiej bogini Bałtyku Jūratė, bohaterki legendy spisanej po raz pierwszy przez żmudzkiego poetę Ludwika Adama Jucewicza. Legenda głosi, że ojciec bogini, nie akceptując miłości córki do rybaka, zniszczył jej pałac z bursztynu. Według opowieści właśnie stąd pochodzą bursztyny, które Bałtyk wyrzuca na brzeg każdego dnia.

 

Rozkwit i Luksus w Latach 30.

Początkowo w kurorcie zbudowano Hotel Lido przy głównej ulicy oraz Cafe Casino nad samym morzem. Już w latach 30. Jurata była uważana za jeden z najbardziej luksusowych kurortów na Bałtyku. Pensjonaty wyrastały tu jak grzyby po deszczu, a wiele z nich funkcjonuje do dziś. To miejsce zyskało popularność wśród polskich aktorów, artystów i polityków, takich jak Eugeniusz Bodo, generał Sikorski, Ignacy Mościcki, Wojciech Kossak czy Magdalena Samozwaniec.

 

Przerwanie Przez Wojnę i Okupację

Niestety, we wrześniu 1939 roku przedwojenna historia Juraty została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Niemniej jednak kurort został ocalony – okupanci niemieccy również docenili jego uroki i zaczęli tam przyjeżdżać. Po klęsce Polski w kampanii wrześniowej, okupanci włączyli Półwysep Helski, a więc i Juratę, w skład Rzeszy. Dopiero w 1945 roku, po zakończeniu wojny, Polska odzyskała Juratę oraz Sopot.

 

Odrodzenie Po Wojnie i Rozwój Współczesny

Po wojnie Jurata powróciła do swojej roli uzdrowiska i kurortu. Była to trudna, ale i perspektywiczna era – po latach wojny i okupacji ludzie pragnęli odnowienia i wypoczynku. W kolejnych dziesięcioleciach Jurata rozwijała się, modernizowała infrastrukturę i atrakcje dla turystów. Dziś jest jednym z najbardziej znanych i cenionych kurortów na polskim wybrzeżu.

 

Jurata Dzisiaj – Wciąż Perłą Bałtyku

Znajdująca się nad Bałtykiem Jurata kontynuuje swój rozwój, wciąż przyciągając turystów swoim urokiem i bogatą ofertą atrakcji. Spacerując po jej plażach czy uliczkach, można poczuć ducha przeszłości, a jednocześnie cieszyć się nowoczesnymi udogodnieniami. Dla wielu osób Jurata nadal pozostaje perłą Bałtyku – miejscem, które niezmiennie zachwyca i inspiruje do relaksu oraz odkrywania nowych przygód nad morzem.

 

Odwiedź Juratę i Zarezerwuj Nocleg w Ośrodku Wypoczynkowym Rewita Jurata

Jeśli chcesz doświadczyć uroku Juraty na własnej skórze, zarezerwuj nocleg w ośrodku wypoczynkowym Rewita Jurata. Oferuje on komfortowe pokoje, doskonałą lokalizację oraz bogatą ofertę atrakcji dla całej rodziny. Nie czekaj dłużej – zaplanuj swój pobyt już dziś i doświadcz magii Juraty na własnej skórze!

Wyślij zapytanie
Obiekty, które wybrałeś Brak
{{ showError(errors.items, 'conference_resorts', '') }}
{{ showError(errors.items, 'advertisement', '') }}
{{ showError(errors.items, 'newsletter', '') }}
Zarezerwuj pobyt w AMW Rewita
Najniższa cena na Oficjalnej Stronie
Data przyjazdu
Data wyjazdu
Obiekt
Brak wyników
Liczba osób
Liczba dzieci
Kod Promocyjny